Izba Historii Marki Jelcz

Z dniem 01.09.2014r została udostępniona dla zwiedzających Izba Historii Marki Jelcz zlokalizowana w obiekcie JELCZ Sp.  z o.o. w Jelczu-Laskowicach przy ul. Inżynierskiej 3.

 

Godziny otwarcia Izby Historii Marki Jelcz:

Poniedziałek -   1000 -  1300

Środa -               1000- 1300 

Czwartek -         1500 - 1800

 

Zwiedzanie Izby Historii Marki Jelcz przez grupy zorganizowane, jest również możliwe w innych terminach - po telefonicznym uzgodnieniu terminu z kustoszem - nr tel. 507 140 352.

 

 

Izba Historii Marki Jelcz, składa się z czterech sal wystawowych  i nawiązuje do Zakładowego Muzeum JZS mieszczącego się w dawnym wieżowcu JZS (BOT).  W salach których umieszczono zarówno eksponaty prezentujące historię i rozwój marki Jelcz począwszy od powstania Jelczańskich Zakładów Samochodowych, po czasy współczesne Spółki Jelcz Sp. z o.o.

Obecna ekspozycja przedstawia:

Sala 1 - Historia i Ludzie

Przedstawiono tu historię okolicznych ziem od czasów słowiańskich poprzez okres II wojny światowej, do czasów powstania Jelczańskich Zakładów Samochodowych oraz udokumentowano wkład JZS w rozwój regionu i kraju.

Prezentowane są również zdjęcia osób tworzących historię zakładu- Dyrektorzy, Posłowie, Pionierzy i zasłużeni Pracownicy JZS oraz oficjalni goście. W Sali wystawione są sztandary organizacji działających w JZS.

Sala 2 - Rozwój Produkcji

Przedstawiono tu fabrykę w Jelczu i zakłady zamiejscowe. Prezentowane są zdjęcia i eksponaty przedstawiające pojazdy marki Jelcz - zarówno te znane z dróg i taśm produkcyjnych, jak i prototypy. Umieszczono tu również zdjęcia z rajdów w których uczestniczyły pojazdy marki Jelcz.

Sala 3 - Działalność Socjalna i Organizacje

Zdjecia dokumentują działalność socjalną zakładu w sferze budownictwa, służby zdrowia, kultury, szkolnictwa, sportu i rekreacji. Na zdjęciach zobaczymy min. Zakładowy dom kultury, Stołówki zakładowe, Obiekty wypoczynkowe, Obiekty i zawody sportowe, Orkiestrę zakładową.

Zdjecia i eksponaty dotyczą również działających w JZS organizacji społeczno-politycznych, w tym organizacji związkowych.

Sala 4 - JELCZ Sp. z o.o.

Ekspozycja prezentowana w tej Sali dotyczy najnowszej historii marki Jelcza. Prezentowane zdjęcia i eksponaty przedstawiają okres od rozpoczęcia działalności gospodarczej przez Spółkę "Jelcz-Komponenty" Sp. z o.o. do chwili obecnej. Zdjęcia dokumentują najważniejsze zdarzenia oraz przedstawiają galerię aktualnie produkowanych przez Spółkę pojazdów marki Jelcz.

© 2001 - 2019 JELCZ Sp. z o.o. All rights reserved. created by WROgroup.pl