Wydarzenia

Wojewoda Dolnośląski w JELCZU

Rozmowy o nowych wielomilionowych kontraktach przede wszystkim na obronę terytorialną, a także spotkanie z załogą i wizyta w Izbie Pamięci marki to główne punkty wizyty Pawła Hreniaka Wojewody Dolnośląskiego w Spółce „JELCZ”.
- Zapewniam, że macie we mnie przyjaciela – mówił Wojewoda Paweł Hreniak. - Wojewoda jest prawą ręką Rządu Rzeczpospolitej Polski na Dolnym Śląsku, tym bardziej cieszymy się z tej wizyty – mówił Łukasz Dudkowski Prezes Zarządu JELCZ Sp. z o.o. - Na następną umawiamy się, kiedy będziemy oddawać do użytku auta wyprodukowane już z nowego kontraktu. 
Pod koniec roku Spółka ogromnym wysiłkiem całej załogi nadrobiła zaległości wynikające z pierwszych siedmiu miesięcy i wykonała plan produkcyjny. - Panie Wojewodo wiem, że Pan nam bardzo kibicował i cieszę się, że może Pan poznać naszą załogę, bo to załoga wojowników – mówił Prezes Łukasz Dudkowski. – Na początku naszej pracy ciężko było zbliżyć się do 3 aut produkowanych dziennie. Pod koniec roku doszliśmy do 5. Liczby więc mówią same za siebie. Ten sukces nie byłby jednak możliwy, gdyby nie zaangażowanie naszej załogi.

Podczas spotkania z Zarządem Spółki Wojewoda Dolnośląski pytał przede wszystkim o możliwości zwiększenia produkcji, na potrzeby Armii Rzeczpospolitej Polski, a także próby przywrócenia produkcji cywilnej. - Jestem po rozmowach z przedstawicielami Rządu. Jest ogromna determinacja, by stawiać na polską produkcję niemal w każdej dziedzinie i JELCZ doskonale wpisuje się w kierunki rozwoju jakie zostały wyznaczone przez Rząd Pani Premier Beaty Szydło – mówił Paweł Hreniak.  Od 2015 roku Spółka została umieszczona w wykazie przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Stwarza to Spółce nowe perspektywy, a jednocześnie nakłada nowe obowiązki i nowe wyzwania. Te wyzwania to przede wszystkim nowe programy „NAREW”, „PILICA” i przede wszystkim „WISŁA”.


Obrona Terytorialna kolejną szansą
Ogromną szansą na kilkusetmilionowy kontrakt jest stworzenie wojsk Obrony Terytorialnej. Spółka prowadzi rozmowy z Inspektoratem Uzbrojenia Sił Zbrojnych i wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy Zarząd sfinalizuje nową umowę. O możliwościach jakie niesie powstanie Obrony Terytorialnej dla spółek skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej już wcześniej mówił przede wszystkim Minister Obrony Narodowej Antoni Maciarewicz podczas targów Pro Defense w Ostródzie – Naprawdę jesteśmy w stanie w przyszłości wyposażyć polską armię w nasz krajowy polski sprzęt, a  Obrona Terytorialna to szansa dla polskiego przemysłu. Do wojsk Obrony Terytorialnej na początku miałby trafić sztandarowy produkt JELCZA, a więc samochód ciężarowy średniej ładowności wysokiej mobilności JELCZ 442.32, który doskonale sprawdza się w trudnych warunkach terenowych. – Wiem, że Obrona Terytorialna to oczko w głowie Pana Wojewody, więc mogę zapewnić, że wszystko jest już niemal na ostatniej prostej i niedługo będziemy mogli ogłosić kolejny sukces – zapewniał Prezes Zarządu Spółki Łukasz Dudkowski.


Izba robi wrażenie
Po spotkaniu z Zarządem spółki Wojewoda Paweł Hreniak obejrzał linię produkcyjną i zwiedził Izbę Muzealną marki JELCZ. Zakład w tym roku obchodzi 65-lecie, więc czasu na poznanie całej historii musiałoby być zdecydowanie więcej niż podczas wizyty. Jerzy Oleńczak, kustosz muzeum, zaprezentował mocno przyśpieszony kurs historii Spółki – Bardzo mi się tu podoba, niektóre zdjęcia i eksponaty z wcześniejszych lat są po prostu unikatowe na pewno wrócę tu prywatnie z rodziną, kiedy będzie więcej czasu – mówił Paweł Hreniak po złożeniu dedykacji w księdze pamiątkowej.


Prezenty na zakończenie
Na zakończenie wizyty Wojewoda spotkał się z załogą Spółki – O zakładzie słyszałem wielokrotnie – mówił Paweł Hreniak – to zakład z ogromnymi tradycjami i wielką historią. To dzięki Państwu i Państwa pracy po części możemy zawdzięczać wzrost bezpieczeństwa naszego kraju i za to zaangażowanie bardzo serdecznie Wam dziękuję. Modernizacja naszych Sił Zbrojnych postępuje i mam nadzieję, że zostanie to przypieczętowane kolejnymi kontraktami. Leon Szuturma, Wiceprezes Zarządu JELCZ Sp. z o.o. wręczył Wojewodzie książkę „Historia JZS JELCZ – zapisy wspomnień” i zaprosił do złożenia kolejnej wizyty, tym razem z przedstawicielami Polskiego Rządu, którzy już niedługo powinni odwiedzić Spółkę.      

 

http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/woj_1a.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/woj_2a.jpg
http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/woj_3a.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/woj_4a.jpg

 14 stycznia 2017 roku przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu pod hasłem „Bezpieczna Polska” zorganizowano wydarzenie plenerowe pod  honorowym patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej mające na celu oficjalne powitanie żołnierzy amerykańskich, którzy mają stacjonować  na terenie Polski w ramach wschodniej flanki NATO.

Podczas uroczystego przywitania amerykanów Prezes JELCZ Sp. z o.o. mówił:

- To dla nas zaszczyt, że jako część Polskiej Grupy Zbrojeniowej uczestniczyliśmy w powitaniu wojsk sojuszniczych. Obecność kilku tysięcy Amerykanów na pewno zwiększa nasze bezpieczeństwo. Nasza racja stanu wymaga budowania jak najściślejszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi i Europą. To, że poprzez ścisłe związki z Armią Rzeczpospolitej Polskiej jesteśmy częścią tego procesu jest wielką nobilitacją dla naszej spółki, naszych pracowników i naszego miasta.

█ W dniu 14.12.2016r. odbyły się uroczystości poświęcenia pomnika oławskiego Żołnierza Wyklętego por. Klemensa Panasiuka pseudonim “Orlis”. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele wojska i służb mundurowych, generał brygady Jarosław Gromadziński, dowódca XV Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, płk Dariusz Tulin przedstawiciel dowódcy I Pułku Saperów w Brzegu, płk Arkadiusz Prykowski dowódca 1 Batalionu Inżynieryjnego w Brzegu oraz żołnierze I Pułku Saperów w Brzegu. Obecni byli również Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, Wójt Gminy Oława Jan Kownacki, Wójt Gminy Domaniów Wojciech Głogulski, Burmistrz Jelcz-Laskowic Bogdan Szczęśniak oraz Prezes Jelcz Sp. z o.o. Łukasz Dudkowski.

Treść przemówienia Pana Prezesa Jelcz Sp.  z o.o. Łukasza Dudkowskiego:

Szanowna Rodzino Pana Porucznika, Panie Generale, Panie Burmistrzu, szanowni księża i zaproszenie goście!

Pragnę podziękować wszystkim, dzięki którym ta uroczystość może się dziś odbyć. Jest to jednocześnie wspaniała okazja do oddania hołdu jednemu z bohaterów pokolenia, które tak wspaniale służyło naszej Ojczyźnie.

Dziś po 27 latach przywracamy godność tym, którzy wiedzieli, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Tym, którzy z odwagą bronili naszego kraju w 1939 roku, walcząc w podziemiu czy broniąc granic przed wojskami sowieckimi. Oni nie zgodzili się na taką Polskę! 

Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że wykonali swój obowiązek wobec Ojczyzny do końca. Dziś na ich wspaniałym przykładzie wyrastają nowe pokolenia. Dlatego jeszcze raz dziękuje wszystkim tym, którzy przyczyniają się do kultywowania pamięci żołnierzy wyklętych.      

Osobno pragnę złożyć podziękowania Gazecie Powiatowej - Wiadomościom Oławskim, Przemysławowi Pawłowiczowi i Dorocie Świętej z komitetu organizacyjnego dzisiejszej uroczystości, czy wreszcie kibicom i młodzieży, bez których nie byłoby dzisiejszego spotkania.   

Jestem dumny, że jako Jelcz Sp. z o.o., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej możemy pomóc w tak szlachetnym przedsięwzięciu. Tu, w tym miejscu, deklaruję dalszą pomoc dla wszelkiego rodzaju inicjatyw przywracających pamięć i godność bohaterom. 

Na zakończenie, parafrazując nieco słowa pieśni żołnierskiej, chciałbym powiedzieć: Panie poruczniku śpij w tym grobie, niech się Polska przyśni Tobie, taka o jaką walczyłeś i jaką sobie wymarzyłeś.                  

   Cześć i chwała bohaterom!

 

http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/orlis1a.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/orlis12a.jpg

 

█  W dniach 1-2 grudnia przedstawiciele Jelcz Sp. z o.o. na czele z Panem Prezesem Zarządu Łukaszem Dudkowski uczestniczyli w uroczystych obchodach Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.

W ramach obchodów w Osadzie Karbówko k. Torunia odbyła się Międzynarodowa Konferencja Artylerii nt. „Artyleria w połączonym wsparciu ogniowym (Artillery In joint fires suport.)”. Konferencję otworzył Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Pan gen. bryg. Sławomir Owczarek, który powitał przybyłych gości i  przedstawił plan konferencji. Podkreślił znaczenie Wojsk Rakietowych i Artylerii w Siłach Zbrojnych RP oraz podziękował za liczne przybycie polskim i zagranicznym przedstawicielom przemysłu zbrojeniowego.

Konferencja była okazją do zapoznania się z najnowszymi kierunkami rozwoju WRiA oraz specyfiką wdrażania uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

2 grudnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbyły się centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i garnizonów artyleryjskich, środowisk kombatanckich, reprezentanci młodzieży szkolnej oraz sympatycy artylerii.

Uroczyste obchody rozpoczęły się apelem pamięci przy Pomniku Polskich Artylerzystów, po czym odprawione zostało nabożeństwo w intencji artylerzystów i rakietowców, które koncelebrował Biskup Polowy Wojska Polskiego J.E. gen. bryg. Józef Guzdek. Uroczysta zbiórka na Rynku Staromiejskim była kolejnym etapem obchodów artyleryjskiego święta.  Wzięły w niej udział poczty sztandarowe i kompanie honorowe reprezentujące wszystkie jednostki artylerii.

 

http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/swria_torun1a.JPG http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/swria_torun2a.jpg

 

W dniach 6-9.09.2016r. JELCZ Sp.z o.o. uczestniczyła w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Kielce 2016. Nasza Spółka była częścią wystawy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. strategicznego partnera tegorocznych targów w Kielcach.
Stoisko JELCZ Sp. z o.o. odwiedzili liczni goście z Wojska oraz administracji rządowej z Prezydentem RP Panem Andrzejem Dudą.”

 

http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/mspo2016_1.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/mspo2016_2.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/mspo2016_4.jpg

 

http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/mspo2016_8.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/mspo2016_5.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/mspo2016_3.jpg

█ W dniu 1.09.2016r. odbyło się spotkanie Zarządu JELCZ Sp. z o.o. z pracownikami Spółki, gdzie m.in. podjęto kwestie wykonania planu produkcji na 2016 rok, wprowadzenie drugiej zmiany oraz nagród premiowych za frekwencje oraz za niepalenie papierosów.

 

http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/zaloga09_1.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/zaloga09_2.jpg

W dniu 31.08.2016r. przed pomnikiem Solidarności naprzeciwko siedziby Jelcz Sp. z o.o. uroczyście obchodzony był Dzień Solidarności i Wolności.
Oprócz Zarządu Jelcz Sp. z o.o. w obchodach uczestniczył Wojewoda Dolnośląski Pan Paweł Hreniak, Starosta Oławski Pan Zdzisław Brezdeń, Burmistrz Miasta Jelcz-Laskowice Pan Bogdan Szczęśniak, Radni do Rady Powiat Oławskiego oraz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, przedstawiciele związków zawodowych oraz licznie przybili pracownicy naszej Spółki oraz okolicznych firmy.

 

http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/solid082016_1.jpg http://www.jelcz.com.pl/files/aktualnosci/solid201608_2.jpg

 

17 lipca 2014r o godzinie 12.00 została oficjalnie uruchomiona nowa linia produkcyjna samochodów JELCZ 4x4 (442.32), będąca następstwem podpisania we wrześniu 2013r. umowy na dostawę dla Sił Zbrojnych RP w latach 2014-2018 samochodów średniej ładowności, wysokiej mobilności w ilości 910 sztuk. Dzięki rozbudowie zdolności produkcyjne Spółki wzrosną z 200 do 500 sztuk rocznie. JELCZ 4x4 (442.32) to pojazd posiadający wytrzymałe podwozie, a jego zabudowa  uniwersalna, w zależności od zastosowania.  W oficjalnym otwarciu brali udział przedstawiciele MON, posłowie Sejmu RP, prezesi Spółek, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, prasa i telewizja.

Wstęgę przecinali: Krzysztof Trofiniak Prezes HSW S.A. , Wojciech Dąbrowski Prezes PGZ, Władysław Czubak Prezes Spółki JELCZ, poseł na Sejm RP Renata Butryn, poseł na Sejm RP Roman Kaczor, Jerzy Pikuła Inspektorat Uzbrojenia MON.  

http://jelcz.com.pl/files/aktualnosci/jelczwstega.jpg

http://jelcz.com.pl/files/aktualnosci/jelczliniprod.jpg

 

17 lipca 2014r dokonano również oficjalnego otwarcia „Izby Historii Marki JELCZ”. W specjalnie przygotowanych salach będzie można poznać historię marki JELCZ od początków jej istnienia. Wśród eksponatów występują miniatury budowanych pojazdów, archiwalne zdjęcia, pamiątkowe medale i puchary, wszystko uszeregowane chronologicznie.

http://jelcz.com.pl/files/aktualnosci/izbajelczwstega.jpg

http://jelcz.com.pl/files/aktualnosci/izbajelcz.jpg

 

Z  dniem 09.04.2014r. zmianie uległa dotychczasowa nazwa Spółki z: "JELCZ-KOMPONENTY" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na JELCZ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

W dniu 29  listopada 2013 r. w siedzibie Inspektoratu Uzbrojenia (IU) zawarto umowę  na dostawę w latach 2014 – 2018, 910 sztuk samochodów średniej  ładowności wysokiej mobilności JELCZ 442.32, zaprojektowanych specjalnie  dla potrzeb Sił Zbrojnych RP.

 

http://jelcz.com.pl/files/mon.jpg

Szczegóły na stronie www IU MON pod adresem http://www.iu.wp.mil.pl/aktualnosci.aktualnosc.113.0.html 

Od dnia 26.04.2012r. właścicielem JELCZ-KOMPONENTY Sp. z o.o. jest Huta Stalowa Wola Spółka Akcyjna.

W dniu 23.09.2011r. obchodziliśmy 10 rocznicę powstania JELCZ-KOMPONENTY Sp. z o.o. (1.07.2001r.). Swoją obecnością zaszczycił nas poseł na sejm VI kadencji Pan Roman Kaczor, Burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Pan Kazimierz Putyra, z-ca burmistrza Miasta i Gminy Pan Piotr Stajszczyk oraz Dyrektor 20 Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego Pan pułkownik Andrzej Całek. Prezes Zarządu JELCZ-KOMPONENTY Sp. z o.o. Pan Władysław Czubak wyróżnił 48 pracowników, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju spółki.

      

 

© 2001 - 2017 JELCZ Sp. z o.o. All rights reserved. created by WROgroup.pl