DEFENDER za pojazdy specjalne systemu WISŁA – MSPO 2021

Spółka JELCZ Sp. z o.o.  podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach otrzymała nagrodę DEFENDER za pojazdy specjalne systemu WISŁA- kołowe platformy specjalne wraz z przyczepą logistyczną. Komisja Konkursowa wyróżniła działania, które realizujemy we współpracy z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. oraz Autosan Sp. z o.o w ramach konsorcjum PGZ-WISŁA.

To pojazdy marki JELCZ, a dokładnie ciągniki i holowniki przyczep i naczep, a także transporterów specjalnych służyć będą do dostarczonych przez firmy amerykańskie elementów systemu IBCS/Patriot. Podczas Targów MSPO Spółka zaprezentowała trzy wybrane modele pojazdów stworzonych na potrzeby programu WISŁA, które zostały wyróżnione:

  • Ciągnik siodłowy specjalny JELCZ C882.57 w układzie napędowym 8×8, z kabiną dwumiejscową opancerzoną zapewniającą ochronę balistyczną członków załogi na I poziom według STANAG 4569,przystosowany do holowania naczep M860A1 z wyrzutniami (LS) i radarami (RS) systemu PATRIOT oraz naczepą M871 z kontenerami 30 stopowymi (ECS).
  • Transporter specjalny JELCZ P882.57 w układzie napędowym 8×8, z kabiną dwumiejscową opancerzoną zapewniającą ochronę balistyczną członków załogi na I poziom według STANAG 4569, wyposażony w skrzynię ładunkową oraz żuraw przeznaczony do transportu rozładunku i załadunku rakiet systemu PATRIOT. Transporter specjalny sprzęgnięty z przyczepą trzyosiową przeznaczoną do transportu rakiet systemu PATRIOT.
  • Ciągnik JELCZ 442.32 z kabiną trzymiejscową opancerzoną zapewniającą ochronę balistyczną członków załogi na I poziom według STANAG 4569 sprzęgnięty z przyczepą transportową, o ładowności 6000 kg.

Pojazdy zostały zaprojektowane od podstaw przez naszych inżynierów i w pełni dostosowane do nowoczesnych wymagań stawianych im w ramach programu. Pojazdy musiały zostać wykonane w ściśle określonych terminach, z uwzględnieniem nie tylko polskich wymagań wojskowych, ale także producentów amerykańskiego wyposażenia.