KULTOWY „OGÓREK” W PIĘKNYM STYLU POWRACA NA WROCŁAWSKIE ULICE

W środę 10 listopada na terenie Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano autobus JELCZ 043 po gruntownej renowacji.

Prace remontowe przy autobusie, popularnie zwanym „Ogórkiem”,  trwały równe dwa lata, a w ich realizację  zaangażowało się bardzo wiele osób. Za remont odpowiadało konsorcjum instytucji kulturalnych Wrocławia, dolnośląskiej Solidarności, spółka Jelcz oraz Politechnika Wrocławska. Poza członkami konsorcjum istotny wkład w remont wnieśli także reprezentanci kół naukowych z Politechnik Wrocławskiej. Podczas konferencji spółkę JELCZ Sp. z o. o. reprezentował Członek Zarządu Dominik Gerbszt.

Autobus JELCZ 043, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi, to kultowy pojazd. To nie tylko jedna z ikon doby PRL, ale przede wszystkim symbol wrocławskiej Solidarności i strajków z sierpnia 1980 r. Właśnie takim autobusem Tomasz Surowiec w sierpniu 1980 r. zablokował bramy ówczesnej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej.

Konferencja była jednocześnie inauguracją Programu Weekendu Niepodległości, który zorganizowało Centrum Historii Zajezdnia. To właśnie przejazdy odrestaurowanym „Ogórkiem” były jedną z największych atrakcji tego wydarzenia. Jak zapowiedział Dyrektor Centrum Kultury Zajezdnia – Marek Mutor – już na wiosnę jest planowane dowożenie Ogórkiem do Muzeum dzieci z wrocławskich szkół i przedszkoli. Dyrektor Muzeum podkreślił  także jak ważne jest tworzenie współczesnej, radosnej formy obchodzenia uroczystości Narodowego Święta Niepodległości i zaprosił na przyszłoroczną Radosną Paradę Niepodległości.

W swoim wystąpieniu Członek Zarządu Dominik Gerbszt  podkreślił, że jest to projekt solidarny, projekt pod patronem Solidarności. Miał on na celu nie tylko fizyczne odtworzenie pojazdu, ale przede wszystkim „odtworzenie” historii Wrocławia.  W wywiadzie dla „Echo 24’ Dominik Gerbszt dodał, że  – Z punktu widzenia Spółki Jelcz jest to nawiązanie do historii fabryki, bo to właśnie ten typ pojazdu był przez wiele lat produkowany w jelczańskich zakładach autobusowych. Model odtworzony Jelcz 043, który nas tutaj zgromadził, jest to świetne upamiętnienie historii i tradycji działalności Spółki.

Ogórek po renowacji wygląda naprawdę zjawiskowo i z pewnością będzie służył wrocławianom i turystom stając się żywą formą nauki historii. Dla naszej fabryki to wielka duma i uhonorowanie kawałka historii polskiej motoryzacji, który powstał w JZS.

Aut. Karina Prajs-Owczarek

Fot. Justyna Orzechowska