Obchody 70-lecia JELCZ Sp. z o.o.

W ubiegły piątek odbyła się gala z okazji jubileuszu 70-lecia Spółki. Z uwagi na obecną sytuację geopolityczną uroczystość miała charakter bardzo kameralny. W gali wzięli udział: Prezes Grupy PGZ, Prezes Huty Stalowa Wola, wysocy przedstawiciele Polskich Sił Zbrojnych, burmistrz Jelcza-Laskowic, członkowie rady nadzorczej JELCZ Sp. z o.o., przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele instytucji badawczych, dostawcy, przedstawiciele związków zawodowych oraz reprezentanci Spółki. Pani Prezes Wioletta Krawczyk-Namyślak witając gości zgromadzonych na gali wskazywała, że Spółka wie, że aby funkcjonować w przyszłości musi się rozwijać, wyraźnie podkreśliła także, że każdy sukces Spółki to zasługa całego zespołu. Prezes Sebastian Chwałek w swoim przemówieniu zaznaczył, że 70 lat Spółki to dopiero początek, podkreślał także swój osobisty sentyment do produktów marki JELCZ wspominając, że jego pierwsza zagraniczna podróż odbyła się właśnie w kabinie JELCZ 315. Serię przemówień sfinalizowali przedstawiciele Polskich Sił Zbrojnych: płk Michał Marciniak i gen. dyw. Sławomir Owczarek, którzy wyraźnie podkreślali, że o przyszłość fabryki nie należy się obawiać. Pułkownik Marciniak wspomniał, że obecnie w polskim wojsku służy ponad 4000 pojazdów marki JELCZ, a o potencjale fabryki świadczy choćby jej zaangażowanie w program WISŁA. Generał Owczarek odczytał list gratulacyjny Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podkreślił, jak duże jest zapotrzebowanie na pojazdy marki JELCZ.

Pierwsza część obchodów Jubileuszu Spółki zbiegła się z przekazaniem kolejnych 10 zestawów do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych. To oznacza, że Spółka wyposażyła już wojsko w 14 takich zestawów i 3 dodatkowe ciągniki, które wzmacniają potencjał logistyczny naszej armii. Realizowany w ramach projektu o kryptonimie JAK ciągnik to pierwszy przygotowany na potrzeby Sił Zbrojnych RP pojazd w zestawie z naczepą niskopodwoziową do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o łącznej masie nawet do 70 ton – w tym czołgów podstawowych Abrams oraz znajdujących się na wyposażeniu SZ RP maszyn rodziny Leopard 2.

Uroczystość jubileuszowa stała się doskonałą okazją do pokazania bogatej i pięknej historii Jelczańskich Zakładów Samochodowych, których spadkobiercą i kontynuatorem jest dzisiejsza Spółka JELCZ Sp. z o.o. To tutaj rodziła się polska myśl motoryzacyjna i choć trudno w to uwierzyć, to przez 54 lata funkcjonowania JZS wyprodukowano blisko ćwierć miliona autobusów i ciężarówek, a w okresie największego rozkwitu pracowało tu blisko 6 tys. ludzi. Jedną z atrakcji wydarzenia była prezentacja artystki Tetiany Galitsyny, która malując piaskiem na żywo przybliżyła wszystkim zgromadzonym najbardziej kultowe modele marki JELCZ, takie jak Stonka, Ogórek, Berliet, czy współczesne, szeroko stosowane w polskim wojsku ciężarówki S02. Dzisiaj JELCZ jest fabryką o znaczeniu strategicznym dla armii i obronności naszego państwa. Pojazdy naszej firmy są kluczowym elementem ważnych programów Sił Zbrojnych, jak ORLIK, WISŁA, JAK czy NAREW. Obecnie spółka jest niekwestionowanym liderem w segmencie dostaw podwozi do pojazdów specjalnych dostarczanych na potrzeby Polskiej Armii. Jelcz może pochwalić się udziałem w modernizacji zaplecza logistycznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Współcześnie nie tylko zapewnia polskim żołnierzom pojazdy, ale tworzy również zaplecze serwisowe oraz niezbędne szkolenia.