Pierwsza wyrzutnia K239 Chunmoo na podwoziu JELCZ już w Polsce

W poniedziałek 21 sierpnia do portu w Gdańsku dopłynął statek z pierwszy egzemplarzem artyleryjskiego systemu rakietowego pod nazwą Homar-K na pokładzie.
W maju dotarły do Polski pierwsze amerykańskie wyrzutnie, ale bez polskich elementów. Teraz natomiast dotarł do Polski pierwszy pojazd z wyrzutnią K239, który jest zamontowany na podwoziu, które zostało w całości zaprojektowane i wykonane w naszej Spółce. W kraju zostanie ono jeszcze wyposażone przez polskich producentów w systemy łączności oraz polski zintegrowany system zarządzania walką Topaz. Pojazd marki JELCZ, który został w Korei zintegrowany z wyrzutnią, to podwozie typu P882.57. Jest to samochód z opancerzoną kabina trzymiejscową, w układzie czteroosiowym z napędem 8×8. Pojazd został przystosowany do jazdy po drogach o twardej nawierzchni oraz w warunkach terenowych. Jest to podwozie, które powstało na bazie czteroosiowego ciągnika siodłowego C 882.62 JAK w układzie napędowym 8×8, czyli największego pojazdu, który kiedykolwiek opuścił mury fabryki marki JELCZ. Ten ciągnik, który został stworzony do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego okazał się bazą o parametrach optymalnych do integracji z masywną koreańską wyrzutnią.
Harmonogram dostaw wynikający z umowy zakłada, że pierwsze 18 egzemplarzy Homara-K zostanie dostarczonych do końca 2023r. Dostawa sprzętu umożliwi również osiągnięcie podstawowej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K.
Umowa Wykonawcza zawarta 14.12.2022r. zakłada dostarczenie łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych w pełni wyprodukowanych przez JELCZ sp. z o.o., które stanowić będą nośnik zarówno dla pozyskiwanych z Korei Południowej wyrzutni K239 Chunmoo jak i zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów HIMARS. JELCZ w ramach tego kontraktu dostarczy 19 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T28 TS ASV-H i 18 pojazdów amunicyjnych do przewozu rakiet T82 TS ASV-K oraz 18 podwozi specjalnych przystosowanych do montażu modułu wyrzutni LM K-MRLS – TS K-MRLS T45 oraz 4 podwozia na potrzeby prototypów kolejnych wersji pojazdów specjalnych.
Równolegle w piątek 18 sierpnia w Republice Korei ruszyły szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy będą obsługiwać wyrzutnie rakietowe HOMAR-K. Szkolenie przygotuje żołnierzy przede wszystkim do strzelań amunicją bojową.

fot. zdjęcia: Hanwha Aerospace/ Justyna Orzechowska