Kolejne pojazdy marki JELCZ zintegrowane z wyrzutniami Homar-K dostarczone do Żelaznej Dywizji

W ostatnim tygodniu minionego roku 18. Pułk Artylerii z Nowej Dęby otrzymał kolejnych 14 egzemplarzy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K (K239 Chunmoo) na podwoziu Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8.

– Cieszy nas fakt, że do polskich Sił Zbrojnych trafiły kolejne pojazdy T45 zintegrowane z wyrzutnią K239 Chunmoo. Te pojazdy to kolejne podwozia marki JELCZ, które stają się nośnikami dla wyrzutni rakietowych. Realizacja tego zamówienia pokazuje jak wielką drogę w zakresie rozwoju konstrukcji i technologii wykonało nasze przedsiębiorstwo. Dziś nie sposób wyobrazić sobie program modernizacji Wojska Polskiego bez udziału naszej spółki. Ten program , podobnie jak program Wisła, to kolejny krok milowy dla  zakładu. To w ramach tego kontraktu mają zostać dostarczone na potrzeby Wojska Polskiego pierwsze pojazdy 3.generacji. – podkreśla Prezes Zarządu JELCZ sp. z o.o. Marcin Runowicz.

Pierwszy egzemplarz wyrzutni K239 Chunmoo na podwoziu JELCZ został przekazany do wojska w połowie listopada 2023 r. Był to jednak pojazd, który został zintegrowany z wyrzutnią w Korei Południowej, czyli kraju producenta wyrzutni spółki Hanwha Areospace. Wszystkie pozostałe egzemplarze przechodzą już integracje w Polsce, w zakładach Huty Stalowa Wola. Wyrzutnie są integrowane z  podwoziem Jelcz i Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) Topaz, cyfrową pojazdową platformą komunikacyjną Fonet i systemem łączności radiowej Radmor.

– Z dumą ogłaszamy, że Żelazna Dywizja na zakończenie roku wzbogaciła swój arsenał o kolejne 14 nowoczesnych wyrzutni rakietowych Homar-K! To kluczowy krok w umacnianiu naszej zdolności obronnej i strategicznej – poinformowano na profilach społecznościowych 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Pojazd marki JELCZ, który został zintegrowany z południowokoreańską wyrzutnią, to podwozie typu P882.57. Jest to samochód z opancerzoną kabiną trzymiejscową, w układzie czteroosiowym z napędem 8×8. Pojazd został przystosowany do jazdy po drogach o twardej nawierzchni oraz w warunkach terenowych. Masa całkowita pojazdu może wynosić do 22,5 ton. Pojazd o długości 11 m i szerokości 2,8 m ma zdolność pokonywania przeszkód terenowych o wysokości maksymalnej do 30 cm. Pokona także rów o szerokości do 60 cm i przeszkodę wodną o głębokości do 1m.

W grudniu 2023 r. Konsorcjum PGZ-WWR pozyskało od Agencji Uzbrojenia drugi kontrakt na dostawy w latach 2024-2027 łącznie 198 podwozi specjalnych do tego systemu uzbrojenia. Wartość kontraktu to kwota blisko 1,5 mld zł.  Jest to kontynuacja podpisanej w grudniu 2022 r. umowy dostawy, która zakłada dostarczenie 59 sztuk pojazdów do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS i Chunmoo w różnych konfiguracjach, dostosowanych do wymogów programu, w tym podwozi dostosowanych do przewozu rakiet, modułów wyrzutni czy systemów dowodzenia i łączności. Druga umowa wykonawcza podpisana 21 grudnia 2023 r. przewiduje dostawy 198 sztuk podwozi specjalnych JELCZ do integracji z modułem wyrzutni LM K-MRLS. Na łączną liczbę podwozi składać się będzie 90 sztuk TS K-MRLS T45 P882.57 z zawieszeniem zależnym oraz 108 sztuk TS K-MRLS T85 883.57 z zawieszeniem niezależnym.

 

Zdjęcia : 18 Dywizja Zmechanizowana