Wernisaż wystawy z okazji 35lecia miasta Jelcz-Laskowice

W sobotę 23 IV 2022r. na wrocławskim Rynku odbył się wernisaż wystawy dotyczącej 35-lecia miasta Jelcz-Laskowice, opracowanej w dużej mierze przy wykorzystaniu materiałów archiwalnych udostępnionych przez Izbę Historii Marki JELCZ. Gospodarzem wydarzenia było Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach.

Wśród gości przybyłych na wernisaż znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz i instytucji oraz mieszkańcy Jelcza-Laskowic i Wrocławia. Spółka JELCZ wsparła organizatorów udostępniając materiały oraz przekazując materiały promocyjne dla turystów.

Historia przedstawiona na planszach wystawienniczych, sięga aż do czasów średniowiecza. Zaczyna się od jelczańskiego zamku piastowskiego, z którym wiążę się legendarna opowieść dotycząca porwania Henryka IV Prawego, zwanego Probusem. Niezwykle ciekawie prezentują się także plansze przedstawiające Jelczańskie Zakłady Samochodowe, które produkowały popularne „ogórki” a wcześniej „stonki”. Wśród materiałów odnajdziemy także historie wyjątkowych mieszkańców miasta, w tym w szczególności mierzącego 2 m i 28 cm najwyższego człowieka w Polsce – Eugeniusza Taracińskiego, czy Barbary Szlachetki- polskiej lekkoatletki, ultramaratonki i reprezentantki Polski.